fbpx

איך נוצר הריון?

הריון נוצר מפגישה ומהתמזגות של תא ביצית, שמקורו בשחלות האישה, עם תא זרע שמקורו באשכי הגבר. שני תאי רבייה אלו נפגשים, בדרך הטבע, לאחר מגע מיני.

לכאורה, מפגש הביצית והזרע נראה תהליך פשוט, אולם למעשה המפגש הוא תוצאה של תהליכים מסובכים ומורכבים בגופה של האישה ובגופו של הגבר.

IVF

התפתחות הביצית

כתוצאה מפעילות הורמונלית מורכבת ומתואמת של המוח, של בלוטת יותרת המוח ושל השחלות, מתפתחים מדי חודש בשחלה מספר זקיקים, המכילים את הביציות. לרוב, במחזור טבעי, מגיע רק זקיק אחד להבשלה באחת משתי השחלות. באמצע החודש, בהשפעה הורמונאלית מהמח, מתרחש תהליך הביוץ, בו פוקע הזקיק, והביצית יוצאת מהשחלה. הביצית נתפסת על ידי קצה אחת משתי החצוצרות, הבנוי בקצהו בצורת שלוחות, שתפקידן לאסוף את הביצית שחרגה מהשחלה, ולהכניסה לתוך החצוצרה.

ביצית

התפתחות הזרע

בגופו של הגבר, נוצרים באופן מתמיד, מיליונים רבים של תאי זרע. התכונות הידועות הקובעות את איכות הזרע הן: נפח הזירמה (תקין: 1-5 סמ"ק), ריכוז הזרעונים (תקין: יותר מ-15 מיליון בסמ"ק), תנועתיות הזרע (תקין יותר מ-40% מהזרעונים בתנועה אקטיבית קדימה), וצורת הזרע (תקין: מעל 4% מהזרעונים הם בעלי צורה נורמלית).

בזירמה אחת מופרשים בין 20- ל-300 מיליוני זרעונים. הסיבה לקיומו של מספר כה גדול של זרעונים, למרות שבסוף רק תא זרע אחד יחדור אל הביצית ויפרה אותה, נובעת מהדרך הארוכה ורבת המיכשולים שעל הזרעונים לעבור מהלדן (וגינה) של האישה, שאליו נפלט הזרע בעת המגע המיני, דרך צוואר הרחם, גוף הרחם והחצוצרה, עד למיפגש עם הביצית בחלק המרוחק של החצוצרה. מתוך מיליוני הזרעונים, רק מאות בודדות של זרעים יגיע לקירבתה של הביצית ורק אחד יחדור לתוך הביצית.

זרע

הפריה

ההפריה היא חדירת תא זרע בודד לתוך הביצית והתמזגות החומר הגרעיני של הזרע והביצית, הכרומוזומים, הנושאים את התכונות הגנטיות של בני הזוג.

לפני שהזרע חודר את הביצית, עליו לעבור את המעטה הקשה  ("הקרום השקוף") המקיף את הביצית. לשם כך הוא מפריש חומרים כימיים, הממיסים חלק ממעטפת הביצית. חדירת תא הזרע לתוך הביצית, חוסמת את האפשרות לחדירת תאי זרע נוספים.

עם התמזגות החומר הגנטי, הנקבי והזכרי, תיקרא הביצית ביצית מופרית. מיד לאחר מכן מתחילה חלוקת תא הביצית לשני תאים, ואחר כך לארבעה תאים (ביום 2) ולשמונה תאים (יום 3). בדרך כלל, חלוקת העובר לשני תאים מושגת תוך 24 שעות מההפריה.

Fertilization. By BruceBlaus.Medical gallery of Blausen Medical 2014. WikiJournal of Medicine

השרשה

בתהליך הטבעי, ההפריה ושלבי החלוקה הראשונים של העובר מתרחשים בחצוצרה, תוך תנועה של העובר המתפתלת לכיוון הרחם. דרכו של העובר בחצוצרה נמשכת -4 ימים. העובר מגיע לרחם בהיותו בן 16-32 תאים. במקביל, רירית הרחם, בהשפעת הורמוני המין הנקביים שמקורם בשחלה (האסטרוגן והפרוגסטרון), מכינה עצמה לקליטת העובר.

העובר שהגיע לרחם, שוהה בחלל הרחם כשלושה ימים נוספים, וממשיך בהתפתחותו, והופך לבלסטוציסט. הבלסטוציסט, בתהליכים כימיים מורכבים, פוקע מהקרום העוטף אותו, וחודר לתוך רירית  הרחם, ושוקע בה, ועד מהרה הרירית צומחת ומכסה עליו. כך משתרש העובר ברחם, ומתחיל ההריון.

מעטה התאים החיצוני של העובר יצמיח את השיליה, שחודרת לתוך רירית הרחם ומחברת בין העובר המתפתח לבין מחזור הדם האימהי. מכאן, ימשיך העובר ויתפתח עד הלידה, כשהוא מקבל את כל צרכיו, באמצעות השליה, ממחזור הדם האימהי של הרחם.

Human_Fertilization. By Ttrue12, from Wikimedia Commons
בדיקת הריון

אני מכיר את הרצון להורות והכמיהה לילד, המהווים את הבסיס לקיום המין האנושי, וטבועים עמוק בתרבות ובשורשים שלנו. אני מאמין שבאמצעות טיפול והכוונה נכונים, נחישות והתמדה, תצליח כל אישה להרות ולהקים משפחה.

פרופ’ אריאל הורביץמומחה במיילדות, גניקולוגיה ופריון

אולטראסאונד הריון

מטרתו של מאמר /סרטון זה הינו לספק מידע בלבד. הוא איננו מהווה חוות דעת, אבחנה, המלצה לטיפול רפואי או תחליף לייעוץ מטעם הרופא המטפל שלכם.